02 June 2010

A trecut la cele vesnice, fratele nostru...Altcineva...

Biserica noastra va anunta cu regret trecerea din viata a fratelui “Altcineva”, cel mai valoros membru al comunitatii noastre. Lipsa lui din mijlocul nostru creaza un gol care cu greu va putea fi umplut. El a fost membru al bisericii noastre de foarte multi ani si in toti acesti ani a participat intens la toate activitatile promovate de noi, chiar mai mult decit oricare dintre ceilalti membrii ai bisericii.

De fapt, oriunde era ceva de facut: o scoala duminicala, vreo corvoada oarecare de facut, o intilnire mai putin placuta, o treaba mai putin selecta, numele Altcineva era totdeauna pe lista.

“Lasa-l pe Altcineva sa faca!!!” era fraza preferata pe buzele tuturor. Cind o nevoie aparea, aceasta persoana minunata care era inspiratia noastra a tuturor avea destule calificative, destul timp si energie ca sa participe. Altcineva avea rabdare si intelepciune si putea sa lucreze cu oricare dintre grupuri care avea nevoie de ajutor. Altcineva era persoana cea mai disponibila din biserica noastra, mai ales cind aveam o nevoie financiara…cu totii ne indreptam privirile spre Altcineva ca sa finanteze proiectele noastre.

Altcineva a fost o persoana minunata si parca supranaturala. Daca e sa marturisim adevarul…asteptarile noastre erau totdeauna mai mari decit s-ar fi cuvenit sa fie pentru o persoana obisnuita.

Astazi…Altcineva nu mai este printre noi. Ne uitam unul la altul nedumeriti si nu stim ce-o sa facem fara el. Altcineva ne-a lasat un exemplu minunat, un exemplu de urmat…cine o sa fie primul care sa ii ia exemplul?

Dragii mei, daca va cere cineva ajutor…amintiti-va ca nu-l mai puteti recomanda pe Altcineva…Poate ca Cineva …se va hotari sa ii ia locul!

4 comments:

Luminita Ciuciumis said...

foarte adevarat!!!!!chiar daca e hazlie povestea, mie mi-a cam inghetat zambetul pe buze...
Nu lasa pe altul, ceea ce Domnul iti cere tie sa faci!
M-a pus pe ganduri povestea Dumneavoastra. Imparatia lui Dumnezeu se ia cu navala! Sper sa nu ne vindem dreptul de intai nascuti cu usurinta si sa ne responsabilizam sa intram in mostenirea promisa.Fiti binecuvantata!
cu respect Luminita C.

Rodica Botan said...

Si eu am zimbit cam cu jumatate de gura. Investitiile pamintesti isi pierd usor valoarea...iar dincolo n-am prea pus mare lucru...
Multumesc de vizita, Luminita! God bless you!!!

elena marin-alexe said...

Minunata postarea ta Rodica.Atat este de adevarat...ca ar trebui sa cugetam la ea, cu mare atentie.
O zi cu har sa-ti dea El!

rodica said...

Cred ca de cugetat...am cugetat suficient. Ar fi timpul sa punem si mina acuma...
:)
"La lucru frati pentru Christos, in via Sa cu spor..."