11 June 2009

OBITUARY

OBITUARY…
Biserica noastra va anunta cu regret trecerea din viata a fratelui “Altcineva”, cel mai valoros membru al comunitatii noastre. Lipsa lui din mijlocul nostru creaza un gol care cu greu va putea fi umplut. El a fost membru al bisericii noastre de foarte multi ani si in toti acesti ani a participat intens la toate activitatile promovate de noi, chiar mai mult decit oricare dintre ceilalti membrii ai bisericii.

De fapt, oriunde era ceva de facut: o scoala duminicala, vreo corvoada oarecare de facut, o intilnire mai putin placuta, o treaba mai putin selecta, numele Altcineva era totdeauna pe lista.

“Lasa-l pe Altcineva sa faca!!!” era fraza preferata pe buzele tuturor. Cind o nevoie aparea, aceasta persoana minunata care era inspiratia noastra a tuturor avea destule calificative, destul timp si energie ca sa participe. Altcineva avea rabdare si intelepciune si putea sa lucreze cu oricare dintre grupuri care avea nevoie de ajutor. Altcineva era persoana cea mai disponibila din biserica noastra, mai ales cind aveam o nevoie financiara…cu totii ne indreptam privirile spre Altcineva ca sa finanteze proiectele noastre.

Altcineva a fost o persoana minunata si parca supranaturala. Daca e sa marturisim adevarul…asteptarile noastre erau totdeauna mai mari decit s-ar fi cuvenit sa fie pentru o persoana obisnuita.

Astazi…Altcineva nu mai este printre noi. Ne uitam unul la altul nedumeriti si nu stim ce-o sa facem fara el. Altcineva ne-a lasat un exemplu minunat, un exemplu de urmat…cine o sa fie primul care sa ii ia exemplu?

Dragii mei, daca va cere cineva ajutor…amintiti-va ca nu-l mai puteti recomanda pe Altcineva…Poate ca Cineva …se va hotari sa ii ia locul!

No comments: