07 May 2009

DISCERNAMINT SI...EDUCATIE

O vreme am sa fac un pic de "reclama" de bun gust... sper, Concursului si discutiei de pe blogul lui Cristina. Subiectul mi-e tare aproape de inima si dupa ce am crescut doua fete si dupa ce am ajuns sa am nepoti intre 13 si 16 ani…cred ca am invatat suficient ca sa-mi dau cu parerea din cind in cind despre educatia copiilor. Doamne fereste sa credeti ca stiu toate raspunsurile…ca nu le am. Dar simt ca am inteles unele lucruri si mi-ar parea rau sa se piarda. Si experienta mea si experienta voastra pusa la un loc pot folosi cuiva; si asta-i unul dintre scopurile acestei discutii.

Acum…am gasit ca "Proverbele" si "Eclesiastul" sint doua carti din Biblie care se ocupa in marea majoritate de educatia noastra a tuturora. Cred ca orice parinte chiar daca nu este si nu vrea sa fie credincios , poate totusi beneficia de invataturile gasite acolo.

Educatia este un proces care continua pe parcursul vietii. Cine crede ca a invatat destul si nu mai trebuie sa faca nimic... e ca si omul care si-a ascutit toporul ca apoi sa-l lase in cui sa rugineasca. A spus-o cineva…stiu precis dar nu-mi aduc aminte cine. Si educatia incepe la leagan si sfirseste la sicriu. In ultima instanta trebuie chiar sa invatam sa murim cu demnitate.

Copii invata mai mult din ceea ce vad decit din ceea ce le spunem noi sau din ce citesc sau mai nou…vizioneaza. De cele mai multe ori cind copii nostrii nu au inteles un concept anume este pentruca noi n-am fost modelele potrivite pentru ei. Probabil le-am spus un lucru si am trait altceva. De pilda ii invatam sa fie cinstiti…dar practicam altceva. Le spunem sa nu minta dar daca intreaba taticu…"sa-i spui"…." si le spunem ce sa spuna... si ce le spunem este cu totul diferit decit adevarul.

Arta de a trai...pare a fi simpla …americanii o numesc "common sense" iar noi ii spunem discernamint. Lucruri mici...lucruri simple...lucruri care fac sens!!!Si cu toata simplitatea acestor lucruri mmarunte, va asigur ca veti gasi o multime de oameni in ziua de azi care nu mai au discernamint.

Cu televizorul in priza toata ziua de exemplu sau cu jocurile electronice, uitati-va la copii ca nu mai au nici un strop de rabdare, sau simt al realitatii. Asteapta ca toate sa se intimple instantaneu ca si in computer sau la TV. Nu mai exista un puternic simt de realitate si majoritatea oamenilor au niste asteptari fantastice de la viata si daca nu ajung acolo , la nivelul ala la care s-au vazut ei cindva…sau au vazut in televizor...sint dezamagiti pentru restul vietii.

Nu este asta o chestie de educatie? Ce este educatia de fapt si la ce ajuta? Cita educatie ne trebuie? Cunostiintele singure pot hranii curiozitatea. Informatiile pot sau nu pot fi toate de folos, dar avem nevoie de discernamint ca sa impartim de pilda timpul zilei in spatii potrivite pentru tot ce avem sa parcurgem in ziua respectiva. Ca o reteta buna unde sarea desi e buna, nu putem sa o abuzam…uleiul desi necesar …are o anume cantitate rezervata retetei respective altfel n-o sa manince nimeni substanta uleioasa ce o gatim…

Educatia trebuie sa aiba o reteta pe care s-o cautam cu grija si sa o urmam apoi cit mai de aproape…

Oh…si cite ginduri inca imi vin…dar deocamdata ma opresc. Doresc insa sa tinem conversatia deschisa pe blogul lui Cristina. Ne va fi folositoare tuturor!!!

http://enjoyinghomeschooling.wordpress.com/2009/05/03/ce-este-educatia-concurs/

SFAT PENTRU GOSPODINELE...OCUPATE!!!


Tine totdeauna pe masa de cafea citeva carduri cu urari de sanatate...Daca cumva iti vine un musafir neanuntat, o sa creada ca ai fost bolnava si n-ai putut sa faci curatenie...

UNELE LUCRURI RAMIN NESCHIMBATE

Prin aceasta inscriptie vreau sa protestez chiar si dupa moarte, impotriva la ceea ce se numeste Partidul Democrat. L-am urmarit indeaproape de pe vremea lui Jackson si am vazut ca toate neajunsurile natiunii au venit pein acest partid- asa ca fiti atenti la partidul asta de tradatori!!!
.........
Inscriptie facuta pentru a implinii o promisiune facuta celui mort.

06 May 2009

Rezultate la CONCURSUL LUI LeeDee

LeeDee a avut in Aprilie un Concurs de microtexte.
http://leedee.wordpress.com/microexe-2/aprilie-2009/

Am participat si eu cu cele de mai jos. Acuma, nu m-am priceput eu nici macar atita sa stiu ce-s alea microtexte, dar am invatat, si in toata dreptatea LeeDee m-a ajutat si mi-a periat si slefuit frazele un pic. Si scuturate si dichisite de ea...nu arata de loc rau...ce ziceti?


RODICA BOTAN
1. M-am săturat să tot caut poziții care nu-s de nasul meu. Am coborât pe scara din dos la locul potrivit. Și, ce să vezi ? Cu cât coboram, cu atât eram mai sus ! (03.04)

2. Când Dumnezeu m-a vindecat de neputință, ce credeți c-a făcut ? Nu mi-a dat papuci de balet - mi-a dat niște bocanci de alpinist ca să pot cuceri înălțimile ! (03.04)

3. Știam că Dumnezeu ne-a numărat și ne ocrotește până și perii din cap și nici unul nu cade fără voia Lui. Dar s-a întâmplat ca astăzi să-mi pierd … peruca ! (03.04)

4. Mă străduiesc să fac bine în fiecare zi și asta e greșeala de căpătâi. Cum mă pot relaxa când răul mă pândește ? Cred că trebuie să Te pun pe Tine la treabă ! (10.04)

5. Ai spus să-Ți dau îngrijorările mele, să le arunc asupra Ta. Diavolul le-a notat și mi le tot repetă. Voi cânta o cântare de laudă cu sonorul dat la refuz ! (10.04)

6. Doamne, mi-ai dat copii ca să-i cresc eu pe ei sau ei pe mine ? Mă străduiesc să fiu ceea ce nu-s încă: ceea ce ești Tu ! Altfel, ce exemplu pot fi pentru ei ? (10.04)

7. Pe câte căi străine am umblat, am auzit multe măgărițe vorbind. Și m-am oprit cu ele. N-am mai stat de mult de vorbă cu niciuna. E semn că nu mai bat câmpii ? (10.04)

8. Am văzut defilând de Pașt e tot felul de cristoși, pe diferite rute și cu felurite înfățișări. Probabil nu le-a spus nimeni că Adevărul nu poate fi reprodus ! (22.04)

9. M-am pregătit să plec în misiune. Dar ieșind din casă, am văzut că Dumnezeu mi-a pus un Lazăr la poartă. Acum nu mai pot pleca nicăieri: mă împiedic de ochi ! (22.04)

10. Ne îmbrăcăm potrivit cu locul unde mergem. Unii își pregătesc și ținuta de îngropăciune. Dacă nu vrem să arătăm ridicoli morți, de ce o facem când suntem vii ? (29.04)

MUSTRAREA-PARTE DIN EDUCATIE

PROV: 3:12-12
"Fiule, nu dispretui mustrarea Domnului, si nu te mihni de pedepsele Lui. Caci Domnul mustra pe cine iubeste, ca un parinte pe copilul pe care-l iubeste!"

Mai intii trebuie sa convenim ca si cei mai cuminti copii fac greseli. De pilda sa iau doar una "originala"- minciuna. Cine i-o fi invatat pe copii sa minta? Si totusi se pricep atit de bine!!!

O metoda folosita in educatie este…mustrarea. Nu ne place de nici un fel; nici celor mari si nici celor mici. Dar e absolut necesara. Parintii care nu-si mustra copii o fac din mai multe motive: ori ca nu sint interesati de educatia copiilor lor…ori sint absenti din viata copiilor lor; ori sint absenti in mare parte si cind sint cu copii se simt vinovati sa-i mai si pedepseasca…ori …ori… Exista o multime de situatii. Dar un parinte care isi iubeste copilul il va mustra in mod sigur, il va indruma, ii va explica…pentruca intr-o zi sa fie capabil sa functioneze liber si fara ajutorul parintilor intr-o anume societate.

Este parte din echipamentul pe care-l dam copiilor pentru ziua cind nu vom mai fi linga ei sa-i aparam si sa-i indrumam. Daca nu o facem cind sint mici…si unii parinti nu se obosesc…"lasa ca o sa invete el cind e mare"…e drept ca copilul va invata…dar de la altcineva si va invata altceva. Trebuie sa recunoastem ca…sint "cite bordeie atitea obicee".

De la "spala-te si dupa urechi"…la "vezi ca mai sint parti de spalat" pe care nu le amintim aici…la ce maninci la micul dejun si cum spui buna ziua cind intrii intr-o incapere sau…care pantof merge in care picior…sint parte din educatia pe care parintii trebuie sa o dea copiilor lor. Unii veti zice…"ce cauta lucrurile astea marunte aici?" Veti fi surprinsi citi oameni nu considera sa invete copii o rutina obisnuita de igiena, de pilda. Si apoi te miri ca esti intr-o anume societate si nu stii unde sa-ti bagi nasul de miros. Nu e si asta tot educatie? Cum maninci…cum vorbesti cu gura plina…cum stai la masa…? Nu sint astea parte din disciplina? Faptul ca am invatat de pilda pe copii mei sa spuna buna ziua, le-a fost de mare folos chiar si in societatea americana. Nu degeaba Europa crede ca America este aroganta. Nu-i adevarat de loc…dar daca generatia de parinti a fost ocupata cu altceva si i-a lasat in fata televizorului sa le faca educatia? Uite…astazi o natiune intreaga e cotata drept aroganta si asta nu este adevarul…doar ca au fost crescuti fiecare in lumea lui…cu businessul lui…si nu te deranjezi cu restul lumii numai cind ai o treaba cu ei…altfel…te descurci singur.

Imaginati-va situatia asta. Copii pe colidoarele scolii si profesorii trec pe linga ei si nimeni nu-i saluta. Doar faptul ca copilul meu a salutat politicos de fiecare data, l-a facut deosebit pentru profesor. De doua ori gestul asta si il va recunoaste in clasa. De asemenea la locul de munca. Americanii in majoritate nu au educatia asta. Credeti ca este un cistig? Nicidecum. Un om politicos se face acceptat mai usor, ascultat mai usor…Felul cum deschizi o usa si felul in care o inchizi in urma ta, poate spune mult cuiva care stie sa judece caracterele.

De ce sa nu dam copiilor nostrii echipamentul necesar cu care sa poata functiona si chiar avea succes miine cind va trebui sa-si cistige singuri piinea. Unele amanunte sint atit de importante…Inainte de a avea posibilitatea sa deschizi gura vei vorbi prin gesturi. Daca gesturile nu sint potrivite…e posibil sa nu ti se mai ofere sansa sa deschizi gura…si nimeni n-o sa stie cit esti de destept.

Cherie…una din prietenele mele virtuale, se ingrijora ca discutia de pe blogul Cristinei si concursul vor fi doar din perspectiva crestina. Acuma am sa va spun de ce nu putem renunta la perspectiva asta. Pentruca toate sistemele juridice din tarile civilizate s-au hranit din sistemul juridic intocmit de romani. Iar ei s-au bazat se pare pe cele 10 porunci- sistemul iudaic. Sa nu furi, sa nu ucizi, sa nu vrei nevasta altuia, sa-ti respecti parintii…spuneti si voi daca nu cadem cu totii de acord ca aceste porunci…fac sens. Apoi daca este vorba sa iubesti pe aproapele tau…nu ar face asta o societate ideala? Ca daca iubesti pe cineva nu-I poti face rau ci numai bine; si el la fel.

Este insa o porunca cu care mai putini sinteti de acord. Sa iubesti pe Domnul Tau din tot sufletul tau…cu inima si cu cugetul…Acuma dragii mei, daca cel ce a inventat asa un set de reguli nu este bun de iubit…nu stiu exact ce se mai poate iubi. Chiar daca nu trec mai departe si ramin la 10 porunci din traditia iudaica…si atunci nu poti decit sa ai respect pentru cineva care a pus o rinduiala in societatea barbarica care exista…si pe alocuri inca mai exista. Dar acest Domn…a facut chiar mai mult. Realizind ca n-o sa putem sa fim corecti, a trimis pe Fiul Sau sa plateasca pentru greselile noastre. Ni se da de gratis ceva…chiar daca nu aveti nevoie de iertarea Lui, cu ce va jigneste? Cei care vor o iau, cei care nu vor trec pe linga ea. Dumnezeu nu obliga pe nimeni, si fiecare are dreptul sa cunoasca consecintele si sa aleaga directia in care vrea sa mearga.

De aceea va invit din nou sa participati la discutia si la concursul de pe blogul Cristinei. Si va multumesc anticipat pentru participare.

http://enjoyinghomeschooling.wordpress.com/2009/05/03/ce-este-educatia-concurs/

05 May 2009

CONCURS...LA CRISTINA

Proverbe 1:7 si 8
“Frica Domnului este inceputul stiintei; dar nebunii nesocotesc intelepciunea si invatatura. Asculta fiule invatatura tatalui tau, si nu lepada indrumarile mamei tale!”

Doua propozitii numai si cite idei despre educatie putem sa scoatem? In primul rind teama de Dumnezeu face ca oamenii sa se comporte asa cum trebuie. Ni s-au dat 10 porunci, 10 reguli generale care sa ne ajute sa convietuim. Dumnezeu nu a dat regulile pentru El…le-a dat pentru noi; ca altfel ne-am omori, ne-am scoate ochii, ne-am fura, n-am avea respect de nimic si de nimeni.

Frica implica o autoritate; Dumnezeu. Dumnezeu ne-a dat rinduieli: cele zece porunci. O comportare nepotrivita va aduce pedeapsa (de acolo vine frica).

Urmatorul verset legat de el spune ca copii trebuie sa aiba o autoritate: parintii. Spune ca parintii sint responsabili sa le dea copiilor invatatura. Spune de asemenea ca copii trebuie sa urmeze aceasta invatatura.

Mie imi mai spune ca nu guvernului, nu satului, nu vecinilor li s-au dat copii cuiva ci parintilor; si ei sint responsabili de educatia copiilor lor.

Citeva ginduri doar ca sa va indrum la un CONCURS PE TEMA EDUCATIEI dat de Cristina pe blogul ei. Va asteptam acolo cu opinii, povestiri, sfaturi, ginduri de tot felul. Educatia ar trebui sa fie una dintre cele mai inalte prioritati in viata oamenilor. Va asteptam pe acest link:
http://enjoyinghomeschooling.wordpress.com/2009/05/03/ce-este-educatia-concurs/

CUM REZOLVA OBAMA PROBLEMA TERORISTILOR? II ADUCE IN AMERICA SA II INTRETINEM NOI!!!

ALL OBAMA’S SUPORTERS PLEASE READ.
I will not mention any names.
This is a must read...and understand the consequences....
Whether you are an Obama fan, or not, EVERYONE IN THE U. S. needs to know.... Something happened... H.R. 1388 was passed yesterday, behind our backs.

You may want to read about it. It wasn't mentioned on the news... just went by on the ticker tape at the bottom of the CNN screen. Obama funds $20M in tax payer dollars to immigrate Hamas Refugees to the USA. This is the news that didn't make the headlines...

By executive order, President Barack Obama has ordered the expenditure of $20.3 million in "migration assistance" to the Palestinian refugees and "conflict victims" in Gaza.<> The "presidential determination", which allows hundreds of thousands of Palestinians with ties to Hamas to resettle in the United States, was signed on January 27 and appeared in the Federal Register on February 4.

Few on Capitol Hill, or in the media, took note that the order provides a free ticket replete with housing and food allowances to individuals who have displayed their overwhelming support to the Islamic Resistance Movement (Hamas) in the parliamentary election of January 2006.

Let's review...itemized list of some of Barack Obama's most recent actions since his inauguration: His first call to any head of state, as president, was to Mahmoud Abbas, leader of Fatah party in the Palestinian territory.

His first one-on-one television interview with any news organization was with Al Arabia television.

His first executive order was to fund/facilitate abortion(s) not just here within the U. S., but within the world, using U.. S. tax payer funds.

He ordered Guantanamo Bay closed and all military trials of detainees halted..

He ordered overseas CIA interrogation centers closed. He withdrew all charges against the masterminds behind the USS Cole and the "terror attack" on 9/11.

Now we learn that he is allowing hundreds of thousands of Palestinian refuges to move to, and live in, the US at American taxpayer expense.

These important, and insightful, issues are being "lost" in the blinding bail-outs and "stimulation" packages. Doubtful? To verify this for yourself: www.thefederalregister.com/d.p/2009-02-04-E9-2488 PLEASE PASS THIS ON... AMERICA NEEDS TO KNOW WE are losing this country at a rapid pace.........................................

03 May 2009

Mi-e Dor De Mama!!



Mama este la retreat pentru citeva zile ... si imi este foarte dor de ea!  
A mers la un retreat Crestin.  Imi pare bine pentru ea fiindca ii trebuie timp ca sa se relaxeze.  Locul este numit Silver Spur ... este un loc surrounded by nature, by beautiful mountains.    Noi doua am fost acolo acu citiva ani.  A fost foarte frumos... un timp sa citim Cuvintul Domnului si sa laudum pe Domnul!!  :)  Sper ca mama are un timp frumos, un timp de pace, si un timp sa se revina spiritual si emotional.  :)

01 May 2009

IN CURIND...CONCURS PE BLOGUL CRISTINEI...

Un anunt sper binevenit pentru cei carora le plac concursurile. Cristina…

(http://enjoyinghomeschooling.wordpress.com/2009/04/29/ministerul-educatiei-din-romania-indoctrineaza-elevii/)

...are un articol pe blogul ei care mi s-a parut important. Ea s-a documentat despre anumite lucruri care unora dintre noi nici nu ne-ar fi trecut prin cap…si a adus la lumina informatii cu privire la educatie care v-ar fi de folos sa le cunoasteti. Detaliile despre concurs le veti gasi pe blogul ei (in curind). Eu am gasit ca tema pe care ea o abordeaza merita toata atentia. Asa ca …ma alatur ei in acest concurs si particip suportind jumatate din premiul pe care ea il va acorda. De asemenea ea o sa va lamureasca in curind despre reguli s.am.d. pe blogul ei unde va rog sa va trmiteti ideile, planurile de viitor, sugestiile.

Din ce am discutat cu ea pe Messenger…citeva idei. Si scriu doar citeva pentruca ma grabesc sa-mi fac bagajul sa plec pe 2 zile intr-un retreat…

-Educatia era importanta in timpul comunistilor pentru toata lumea, fiind pentru majoritatea oamenilor singura investitie pe care o puteau face in viitor…in copii lor.
-Odata cu …democratia…situatia in Romania pare a fi asa de cu susul in alta parte…ca nu mai conteaza ce educatie ai, conteaza citi bani ai la banca. Asa ca parintii incearca sa asigure altceva pentru copii lor…nu neaparat o buna educatie, crezind ca si asa educatia nu le va asigura o viata mai buna.
-Lipsa unei educatii bune nu inseamna neaparat lipsa unei educatii. Un creier va asimila informatiii oricum…si daca nu-l hranesti cu lucruri bune, va asimila ce vede in jur.
-Chiar daca ii dai copiilor destui bani sa le ajunga o viata…ii pot cheltui si pot ajunge in scurt timp la roscove daca nu stiu sa gindeasca.
-Sint parinti care cred ca copii mici pot fi lasati pe seama altora sau a televizorului…ca o sa se ocupe de ei mai tirziu…Total gresit. Casa de la fundatie se ridica. Incearca sa pui un acoperis puternic pe o casa cu o temelie subreda.
-Unii dintre noi am emigrat in alte tari si ne-am robit in speranta ca situatia materiala pe care am creat-o ii va face pe copii nostrii fericiti. Daca nu ne-am ocupat insa de ei asa cum trebuie…multi am realizat ca am gresit tinta…si unii ne-am pierdut copii pentru care am zis ca am venit aici in primul rind.
….Lista mea poate continua la infinit. Astea sint doar citeva idei care sa arate de ce este importanta educatia…

Acuma Cristina a descoperit (si veti gasi asta in articolul ei) ca “cineva” planuieste mari schimbari in invatamintul din Romania…si cred ca nu o face cu stirea sau aprobarea voastra, a parintilor si celor interesati. S-ar putea sa aveti inca timp sa remediati situatia ; dar in orice caz, merita sa cunoasteti adevarul. De asemenea merita sa avem o intilnire virtuala si sa ne impartasim gindurile si ideile si sa ne ajutam unii pe altii ca sa putem sa razbim in criza asta nu numai economica dar si spirituala si educativa…criza zilelor din urma.

Va doresc tuturor multa inspiratie…va rog sa scrieti, sa ne impartasiti idei si experiente si ingrijorari…si sa si cistigati un premiu la sfirsit. Succes tuturora…
Concursul pe blogul cristinei…

The Origin of Swine Flu

Nu stiam de unde ne vine gripa asta de porcine...Am gasit...vinovatul!!!