09 April 2009

STII TU CA EL A MURIT PENTRU TINE PE CRUCE?


Stii tu ca El a murit
Pentru tine pe cruce?
Domnul a murit...si a suferit.
A baut El paharul, pentru tine.

Ai fost tu sa-L vezi
Cum se roaga-n gradina,
Sa vezi cum plinge
Cind altii dorm?
El striga...Tata,
E prea greu paharul!!!
Dar...totusi faca-se voia Ta.

De ce? De ce mai stai, si nu vii la Isus?
Preda-te chiar azi ...preda-te Lui Isus.
Spune-I cind vii - oh, nu intirzia.
Cind funia mortii a vrut sa ma lege,
Strigat-am catre El...
Atunci El mi-a venit in ajutor!

Il maresc ca El pe cruce
Pacatul meu a iertat;
Pentru-aceasta inima mea,
Lui Isus eu am predat.
Nicicind n-am sa uit ca Isus
Pentru mine a rabdat!
Amin...amin...
Aleluia Tie Doamne...Amin!!!

AMAR ITI ERA SUFLETUL...


Amar iti era sufletul o Mielule Divin,
Cind ai intrat In Ghetsimani sa-L rogi pe Tatal Sfint;
De-i cu putinta ca paharul greu sa treaca,
Dat totusi...voia Ta o sfinte Tata sa se faca.

Oh, du-ma Doamne si pe mine-n Ghetzimane
Sa-mi arati si mie unde Te-ai rugat;
Du-ma la Golgota pe sinistrul munte,
Ca sa pling la cruce unde ai rabdat.

Noi nu cunosteam pretul- si nici nu-l vom sti nicicind;
Vindutul-ai tu Iodo pentru vreo 30 de-arginti.
Venira in gradina-o gloata mare de avari.
Te prinsera si Te dusera ca pe un tilhar.

O dimineata era trista, noaptea disparu;
Si-valuita in misterul albei dimineti,
Privighetoarea trista nu-si mai cinta vechiul glas;
Iar in Gradina Ghetsimani...doar lacrimi au ramas.

NOI CREDEM IN ISUS HRISTOS, FIUL LUI DUMNEZEU!!!

Mai jos o sa gasiti povestea lui Cherie. Eu mi-am ales de prietena din cele trei personaje ale povestirii pe Cela. Si pentruca povestea aducea in discutie pe Domnul Isus si ideea ca El a fost om si moartea lui a fost doar o moarte clinica, as vrea sa adaug citeva cuvinte .

Daca as fi stat de vorba cu cele doua prietene din povestea de mai jos care cred in Dumnezeu dar nu cred in Domnul Isus, le-as explica ceea ce cred sau stiu eu. Nu ca e mult, dar pentru mine este suficient sa inteleg de ce asta a fost calea pe care Dumnezeu a ales-o sa ne scoata din pacat.

Din natura Lui, Dumnezeu este perfect si nu poate sta in prezenta pacatului. Pentru a ne rascumpara din pacat cineva trebuia sa vina jos la noi in trup omenesc dar in putere dumnezeiasca. De aia a fost nevoie de Domnul Isus, care a fost omul- Dumnezeu.

Cind a coborit la noi I s-a dat un trup la fel ca al nostru . El a simtit toate durerile noastre, toate slabiciunile noastre. Si ce mare Har sa avem un Mintuitor care poate mijlocii pentru noi in fata Tatalui. Cine ar putea sa ne inteleaga slabiciunile mai bine ca El, cel care le-a simtit la fel ca si noi si a fost ispitit la fel ca si noi. Asa ca , pentruca dreptatea lui Dumnezeu sa se poata face a fost o imperativa nevoie ca Domnul Isus sa vina ca om El Dumnezeu intrupat, ca sa impace cele doua lumi.

In ceea ce priveste moartea Lui, am ascultat odata la o biserica marturia unui doctor chirurg…de specialitate. El a explicat ca toate simptomele Domnului Isus au fost clasice…a celui care moare rastignit si ca atunci cind din ranile lui a curs apa este pentruca singele deja se scursese in totalitate si nu mai era altceva decit apa. A povestit de setea lui…care si ea este parte din ceea ce simte un rastignit cind isi pierde tot lichidul din corp.

Fara singe in organism nu se poate trai. Asa ca cele doua femei “emancipate” din poveste, mai trebuiau sa studieze putin. Ceea ce spune Cherie insa e adevarat. Sint multi care vor sa creada orice dar nu adevarul. Ce este important de stiut insa este faptul ca nu exista intrare in rai decit pe o singura portita…Isus Christos. Daca L-ar crede pe Dumnezeu tot ar fi bine ca El spune…
“Pentruca atit de mult a iubit Dumnezeu lumea, ca a dat pe singurul sau fiu, pentruca oricine crede in EL sa nu piara ci sa aiba viata vesnica.”

Sa nu ne amagim singuri cu tot felul de filozofii. Cherie a avut dreptate cind a spus prin cuvintele Celei…”Eu cred in Dumnezeu si in Isus Hristos!”
……………………………………….
cherie has left a new comment on your post "O ZI DE MULTUMIRE!!!": Inspirata de concursul tau, fara a considera ca particip la concurs iti scriu o poveste (mai lunga decat ziceai)La noi duminica sunt Floriile.

De Florii.

Cele trei bătrânele prietene Flori, Cela si Iubi au iesit din biserica încantate de crengutele de salcie sfintite pe care tocmai le-au primit din mâna preotului. Era sărbatoarea Floriilor, ziua numelui pentru Flori. Acum se îndreptau spre locuinta ei unde erau invitate la o mică masă festivă.

-Doamne Iisuse Hristoase îti multumim pentru ziua de azi , a rostit închinându-se Cela. Asteptati-mă putin, intru aici să îmi iau tigări.

-Ai văzut cât a pus în cutia milei?A intrbat-o Flori pe Iubi.

-N-am fost atentă.

-N-a pus nimic, m-am uitat la măna ei, s-a prefacut. Asa face mereu, e mare credincioasă dar la o adică se eschivează. Eu, mă stii, nu că mă dau credincioasă dar cred si mă rog la Dumnezeu. De Iisus ce să spun, parcă în ultimul timp prea multe am citit. A fost un om, a murit, a fost in moarte clinica si si-a revenit.Lumea atunci era mult mai naivă, o hipnoza în masă ar fi putut fi considerată realitate.Tu ce zici?

-Si eu tot în Dumnezeu cred. Cănd eram mica aveam o idee confuză despre Iisus si nici nu mă gandeam să vorbesc despre el cum vorbesc acum. A fost totusi un om, orice s-ar zice.

-Si ce faceti voi cu crengutele astea?A întrebat Cela întorcându-se.

-Eu le pun deasupra usii, a răspuns Flori.

-Eu pun una din crengute sub pernă la noapte si ceea ce visez interpretez ca un mesaj de la Dumnezeu.

-Lasă-mă ! I-a tăiat elanul Flori. Asa ai zis si anul trecut si nu s-a adeverit nimic. Totul este doar dorinta ta.

-Ba eu cred în vise, a contrazis-o Cela.Voi nu stiti că nu v-am povestit, n-am vrut să ganditi cine stie ce despre mine dar când m-am operat de cancer la sân, acum 5 ani, cu o noapte înainte am avut un vis. M-am visat într-o câmpie nesfârsită cu iarbă verde. Eram singura si speriată. Am stigat “Doamne, dacă existi spune-mi ce să fac?”Si în fata mea s-a deschis o lumina orbitoare în care l-am simtit pe Dumnezeu. L-am rugat să mă ierte si să mă ajute. Am simtit o mana pe umarul meu.M-am întors si l-am văzut pe Iisus care mi-a spus că Dumnezeu mă va ajuta, sa merg mâine linistita la operatie. După cum stiti operatia a reusit si ma simt bine. Eu cred in Dumnezeu si in Iisus Hristos.

Cit de rea este economia?

It is definitely getting very bad!!!


(Cats are SO dramatic)

Gindurile lui Obama...


Asa ca pun banii in economie daca ii scot din economie; apoi ii pun inapoi in economie si ii taxes pe drum…Da…asta ar trebui sa fac...

08 April 2009

IL VAD IN NOAPTE GREA!


Il vad in noapte grea,
Colo-n Gradina stind...
Lovit de vina mea
Cu fata la pamint;
Aud cum s-a rugat
De Tatal de-ar putea
Sa treaca de la El
Acest pahar amar.

Doamne plin de mila
Pe cruce-ai murit.
Sus pe Golgota
Ai fost rastignit.
Pentru-a mele pacate
Singele Tau a curs;
Acum eu vin la Tine,
Te rog sa ma primesti.

Priveste la cruce
Ca sa-L vezi rastignit.
Isus pentru tine
Pe cruce a murit.
Cu miinile intinse
El a fost rastignit
Totul a suferit,
Pentruca ne-a iubit.

IMPOZITUL PE ...ASPIRINA!

Virginia...In curind va trebui sa facem economie serioasa sa avem suficienti bani pentru ...dureri de cap!!! Thanks pentru gluma trimisa!

.....................
Doar ce am auzit ca Presedintele Obama va impune 40% taxe pe aspirina...pentru ca e alba si ...lucreaza !

I JUST HEARD THAT PRESIDENT OBAMA IS GOING TO IMPOSE A 40% TAX ON ASPIRIN BECAUSE IT'S WHITE AND IT WORKS.

MENIU UNIC

Un om trece pe linga un restaurant si vede in fereastra un anunt care il face curios. Asa ca intra in restaurant si se aseaza la o masa. Chelnerita ii aduce cafea si il intreaba cu ce sa-l serveasca. Omul nostru intreaba curios…”poti sa-mi spui ce anume serviti voi sub numele de “Meniu Unic pentru Micul Dejun”, asa cum aveti scris in fereastra?
-“Oh”, raspunde ea…”Sint limbi de gaina la cuptor”
-“Limbi de gaina la cuptor? Asta este cel mai dezgustator lucru de care am auzit vreodata!!! Cine ar vrea sa manince ceva care iasa din gura unei gaini?” mai zise el in timp ce se strimba…
Chelnerita il privii politicoasa si apoi il intreba…
-”Cu ce altceva ai vrea sa te servesc atunci?”
-“Oh…adu-mi doar un ou fiert tare”…fu raspunsul lui prompt!!!

Obama se inchina totusi...ghiciti in fata cui?

http://www.newsmax.com/insidecover/Obama_bow_king/2009/04/08/201193.html?s=al&promo_code=7DA5-1

Vizit newsmax.com
http://www.youtube.com/watch?v=9WlqW6UCeaY

Priviti cu atentie clipul; oare se mai mira cineva?
Acest gest este fara precedent in Istoria Americii; Biblia ne invata sa cunoastem oamenii dupa fapte.
Cred ca deja am vazt suficient sa tragem o concluzie...
........................


Obama Bow to Saudi King Labeled 'Shocking'
Wednesday, April 8, 2009 5:50 PMBy: Jim Meyers

In what's been called a "shocking display of fealty to a foreign potentate," President Barack Obama bowed to the King of Saudi Arabia at the Group of 20 summit meeting in London.

"The bow was an extraordinary protocol violation," The Washington Times observed in an editorial on Tuesday.
"Such an act is a traditional obeisance befitting a king's subjects, not his peer. There is no precedent for U.S. presidents bowing to Saudi or any other royals," the editorial said.

Obama offered King Abdullah a deep and prolonged bow from the waist when he met him at the summit, which brought together the leaders of the world’s largest economies on April 2.

The story about Obama’s unusual gesture has gotten scant media coverage in the United States, but a Spanish TV broadcast was picked up on blogs and has created an Internet stir.

"No Americans of any station are required to bow to royalty," the Times stated. "It is one of the pillars of American exceptionalism that our country rejected traditional caste divisions."

The Times editorial also opined that Obama’s bow "to the Custodian of the Two Holy Mosques does not help his image with those who believe he is secretly a Muslim, and why he chose to bow only to the Saudi king and not to any other royal remains unexplained."

For instance, Obama did not bow to Queen Elizabeth when he first met her last week in London. Subjects of the crown may bow to the monarch but are not required to do so.

First lady Michelle Obama also broke protocol during the Obamas’ trip abroad when she put her hand on the queen’s back. The move caused a bit of tempest in the British press, but was quelled when the queen put her hand on Michelle in what a Buckingham Palace spokesman described as a "mutual and spontaneous display of affection and appreciation."

Maxine ne invata!!

Mi-ar place sa te stiu un pic mai relaxat…ce zici de o coma?
Sa nu mergi la culcare suparat…
Stai treaz si planuieste cum sa te razbuni!!!

Nu crede tot ce-ti trece prin minte…


In loc de cereale ai mincat o farfurie in plus de timpenii azi dimineata?

.......................................................................................
Nu stiu ce problema ai dar pun pariu ca e imposibil sa o pronunti…
............................................................
Nu ma fa sa folosesc literele mari…


Daca ai ceva sa spui ridica-ti mina si puneti-o la gura!!!



Nu esti tu insati astazi…am vazut imediat ca arati un pic mai bine…



Nu-ti lasa mintea sa umble brambura …
E prea mititica sa umble de una singura…






Toti par normali pina ajungi sa ii cunosti…!!!